Eğitim

Bir okulun, akademinin ilk ve hatta tek hedefi insan yetiştirmek, insanı hayata hazırlayabilmek, ona düşünmeyi öğretmektir. İsmi her ne kadar “PİYANO” akademisi de olsa bizim de amacımız aynı: Düşünen insan yetiştirebilmek! 

Piyano çalmanın teknik anlamda getirdiği faydalar artık birçok kişi tarafından bilinmektedir. Beynin her iki lobunun da aynı anda çalışması, piyano çalan insanların öğrenim hayatlarında özellikle metamatik alanında daha başarılı olmaları, günümüze kadar piyano çalan hiçbir insanda Alzheimer hastalığına rastlanmamış olması çok sayıda bilimsel araştırmayla da kanıtlanmış bu artılar arasında sayılabilir. Ama düşünen insanı yaratan sadece bunlar değildir. Çaldığı, dinlediği müziği anlayabilmesidir insanı düşünmeye iten. İnsanoğlunun sadece aklıyla yarattığı bir sistemle oluşturduğu eserler aydınlanma çağının bir ürünüdür. Başka bir değişle, düşünen insanın. İşte bu yüzden Amerikalıların uzaya yolladıkları mekiğin içine insanlığın ulaştığı noktayı göstermesi amacıyla Johann Sebastian Bach’ın “Goldberg Varyasyonları” konulmuştur. Anlayıp sevebilmek için insanı düşünmeye ve çalışmaya iten derin yapısıyla özellikle çocukların eğitiminde önemli bir yer tutması gereken klasik müziğin, öğrencilerimizn hayatlarında bir vazgeçilmez olarak yer alması bizim için önemli bir yere sahiptir.

Okulumuzda öğrencilere haftada bir kez (isteğe bağlı olarak bu sayı değişebilir) 50 dakikalık piyano dersi verilmektedir. Bunun yanında 40’ar dakikadan oluşan 2 ders müzikal yaratıcılık ve müzik teorileri eğitimi bulunmaktadır. Bu ders, grupları ve içeriği yaşlara göre belirlenen nota bilgisi, şarkı söyleme, doğaçlama ve müzik tarihinden oluşmaktadır. Bunun amacı öğrencinin müzikalitesini ve piyano üzerinde kendine güvenini arttırmak, klasik müzik eserlerini ve bestecilerini tanımasını sağlamaktır.

Piyano dersleri, Şevki Karayel’in Almanya’da Düsseldorf Robert Schumann Müzik Yüksek Okulu’ndaki eğitmenliği sırasında edindiği deneyimlerle geliştirdiği, her öğrenci için özel olarak belirlenen program çerçevesinde yapılmaktadır. 

Belli aralıkllarla öğrenci ve velileri için düzenlenecek olan, Şevki Karayel’in akademimizde vereceği açıklamalı küçük konserler de eğitimimizde önemli bir yere sahiptir. Bu sayede öğrencilerin eğitmenlerini sürekli sahnede görerek daha fazla motive olmaları ve eserlerin açıklamalarıyla da müziği anlamaları sağlanmaktadır. 

Öğrencilerimizin en iyi şekilde yetiştirilmesi; mutlu, başarılı ve kültürlü gençler olarak topluma kazandırılmaları yolunda bizlerle birlikte yürüyerek gösterdiğiniz özveri için
teşekkür ederiz.

Harita

İletişim

Kayıt ile ilgili bilgi almak ve akademimiz ile ilgili her türlü sorunuz için bize aşağıda yer alan e-posta ve telefon bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.